Skrzynki na listy

Skrzynki na listy

Aktywne filtry

Budując i urządzając dom skupiamy się głównie na jego wnętrzu, nierzadko zapominając, że to, co znajduje się na posesji wokół budynku, również ma znaczenie – tak funkcjonalne, jak i estetyczne. Trudno przecież wyobrazić sobie dom bez tabliczki z numerem nieruchomości czy ogrodzenie bez skrzynki pocztowej. Obecnie mamy do wyboru wiele odmian skrzynek na listy, które przechowają dla nas korespondencję i ochronią ją przed działaniem czynników zewnętrznych, a przy tym będą stanowić harmonijne uzupełnienie zabudowy działki.

Konieczność posiadania skrzynki na listy jest rzeczą oczywistą - nie zawsze przecież jesteśmy w domu, by odebrać korespondencję, a brak odpowiedniej przestrzeni do przechowywania listów może skutkować ich niedoręczeniem. A nie chodzi przecież tylko o pocztówki z wakacji: nikt chyba nie chce, by z powodu braku skrzynki pocztowej upłynął mu termin na zapłacenie rachunku czy dokonanie czynności sądowej. Inną sprawą jest fakt, że skrzynki oddawcze są obecnie w Polsce obowiązkowe – tak w przypadku domów jednorodzinnych, jak i bloków czy kamienic.

Nowoczesne skrzynki na listy zewnętrzne

Coraz częściej podczas budowy domu skupiamy się nie tylko na wygodzie i funkcjonalności, ale także na estetycznej stronie wszystkich jego elementów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producenci skrzynek pocztowych oferują dziś szeroki wybór modeli, przeznaczonych dla budownictwa jednorodzinnego. Skrzynki na listy zewnętrzne mogą więc być, w zależności od naszych potrzeb i preferencji, montowane do ogrodzenia, ściany czy drzwi, do wyboru mamy też skrzynki wolnostojące. Skrzynki pocztowe mogą mieć różne formaty, a oprócz klasycznych modeli możemy wybierać również pomiędzy skrzynkami, wyposażonymi w dodatkowe funkcje – przykładem mogą tu być skrzynki na listy z tubą na prasę.

Wybierając skrzynkę do montażu przed budynkiem warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana. Nierdzewne skrzynki na listy, wystawione na działanie śniegu i deszczu, zachowają swój estetyczny wygląd nawet po wielu latach użytkowania. Ciekawym rozwiązaniem są też skrzynki pocztowe przelotowe, montowane wewnątrz muru lub ogrodzenia, które dzięki temu są znacznie mniej narażone na działanie czynników atmosferycznych. Takie skrzynki są wyposażone w dwa otwory na korespondencję: jeden do zostawiania, drugi do odbierania korespondencji, dzięki czemu właściciel może opróżnić skrzynkę „od środka” posesji.

Skrzynki oddawcze dla budownictwa wielorodzinnego

Skrzynki pocztowe odgrywają także ogromną rolę w przypadku budownictwa wielorodzinnego. Tu również wybór jest bardzo szeroki, dzięki czemu skrzynki na listy lokatorskie mogą w harmonijny sposób korespondować z całością wystroju budynku. Montowane w budynkach wielorodzinnych skrzynki oddawcze mogą mieć różne wymiary i być wykonane z różnych materiałów (ocynkowane blachy stalowe, metale nierdzewne), a szeroka gama kolorystyczna oraz wzornictwo umożliwiają dopasowanie ich do innych elementów wystroju.

Przeznaczone dla budownictwa wielorodzinnego pocztowe skrzynki modułowe mogą być montowane zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz: tu do wyboru są skrzynki naścienne i stojące. Warto też pamiętać, że skrzynki oddawcze powinny spełniać pewne kryteria odnośnie wymiarów, dzięki czemu dają możliwość przechowywania korespondencji różnych formatów. Najlepiej zdecydować się na tzw. euroskrzynki, zgodne z wytycznymi Rozporządzenia MAiC – zmieszczą się w nich nawet listy w formacie C4, czyli o wymiarach 23x32 cm.