Skrzynki na listy

Wybierając skrzynkę na listy można spędzić dużo czasu na szukaniu i rozmyślaniu którą wybrać, a przecież to tylko skrzynka na listy. Tak to prawda. Pamiętaj że jest ona wizytówką Twojego domu, ogrodu i Twojej rodziny. Nieprawdą jest, że aby powiesić ładną skrzynkę na listy trzeba wydać sporo pieniędzy. Można kupić Polską skrzynkę, która będzie ze stali nierdzewnej lub pomalowana proszkowo naprawdę za niewielka cenę. Te drugie skrzynki można już kupić za 50 zł. Jeżeli mamy nieco więcej pieniędzy i cenimy sobie elegancję możemy pozwolić sobie na niemiecką skrzynkę pocztową np marki Bravios. Pisząc ten artykuł chciałbym Państwu pomóc w wyborze odpowiedniej skrzynki.

Jaki wymiar skrzynki na listy?

Na początku warto się zastanowić na jak duże koperty potrzebujemy skrzynkę. Mamy tutaj do wyboru kilka wersji:

Wymiary skrzynek na listy

Formaty najczęściej wybieranych skrzynek:

B5 (poniżej przykład)

skrzynki na listy klasyczne

B6 (poniżej przykład)

ozdobne skrzynki na listy, z daszkiem

C4 (poniżej przykład)

eleganckie skrzynki na listy

Jeżeli w Twoim domu często ktoś jest obecny, nie dostajesz zbyt wiele korespondencji, sporadycznie robisz zakupy online, możesz sobie pozwolić na mniejszą skrzynkę na listy. Najczęściej jednak wybieraną oraz polecaną jest format skrzynki C4. Należy również pamiętać, że tylko skrzynki C4 spełniają wymogi Unii Europejskiej oraz rozporządzenia MAiC z dnia 3 kwietnia 2014 r.

Jeżeli prowadzisz firmę, często otrzymujesz większe przesyłki, większe koperty, sporo zamawiasz w internecie, warto właśnie na taką postawić.

Nierdzewne skrzynki na listy czy malowane?

Istotną rzeczą będzie wybór pomiędzy malowaną proszkowo a nierdzewną skrzynką na listy.

Sporym atutem skrzynek malowanych jest to, że możemy dowolnie wybrać jej kolor. Mamy tutaj do dyspozycji standardowe kolory np. firmy Damech lub nawet możliwość pomalowania skrzynki w dowolnym kolorze z palety RAL - tutaj naprzeciw wychodzi firma niemieckich skrzynek na listy Renz. Malowane skrzynki są najczęściej zrobione z blach galwanizowanych oraz ocynkowanych przed nałożeniem lakieru, jednak to nie daje gwarancji bardzo długiej żywotności. Takie skrzynki ładnie wyglądają do ok 5-8 lat Chyba, że są zamontowane pod zadaszeniem lub wewnątrz klatki schodowej.

Nierdzewne skrzynki na listy

Skrzynki pocztowe nierdzewne są szczególnie polecane w miejsca gdzie będą narażone na czynniki atmosferyczne np. w ogrodzie, na płocie, czy w murze.

Następnym krokiem po wybraniu wielkości oraz materiału jest zadecydowanie czy ma to być skrzynka wisząca, stojąca czy wmurowana.

Naścienne skrzynki na listy

Naścienne skrzynki na listy cieszą się chyba największą popularnością. Zapewne dzięki ich uniwersalnemu zastosowaniu. Mogą być zawieszone na murze, na ścianie naszego domu czy na drzwiach. Do wyboru mamy cały wachlarz wzorów klasycznych oraz nowoczesnych. Mamy skrzynki w różnych kolorach oraz wzorach, a nawet ręcznie wykonane.

Skrzynki na listy z tubą na prasę

Potocznie czasem słyszymy nazwę skrzynki na listy z gazetnikiem. Musimy wiedzieć, że w przypadku wyboru zawieszanej skrzynki możemy wybrać opcję właśnie z tubą na gazety.

Nie mogłem się oprzeć aby nie sfotografować pewnej skrzynki, która najwyraźniej została zakupiona bez przemyślenia.

skrzynka na listy

Przelotowe skrzynki na listy

Przelotowe skrzynki na listy możemy jeszcze podzielić na takie do wmurowania oraz tzw wrzutki na listy. Takie produkty możemy również spotkać w różnych formatach kolorach i wielkościach, ale bardzo ważne aby odpowiednio dobrać głębokość skrzynki do grubości muru bądź ściany. Na szczęście większość skrzynek przelotowych jest z regulowaną głębokością, co pozwala na ustawienie odpowiedniej głębokości skrzynki. Bardzo ważne przy wyborze skrzynki na listy do murowania jest jej jakość wykonania. Niestety chińskie, tanie skrzynki na listy, których jest pełno na portalach ogłoszeniowych bardzo szybko gniją wewnątrz ściany a przechowywana tam korespondencja wilgotnieje i z czasem wydziela nieprzyjemny zapach.

Montaż skrzynki na listy w mur

Niektórzy fachowcy montując skrzynkę okręcają wnętrze folią. Jest to może i dobry sposób na zabezpieczenie przed wilgocią, jednak trzeba to zrobić porządnie aby wilgoć się nie dostała pomiędzy folię a skrzynkę. W przeciwnym razie woda będzie zatrzymana i skrzynka szybko skoroduje.

Skrzynki na listy z domofonem

Do dyspozycji Mamy również skrzynki na listy z domofonem jest to bardzo ciekawe rozwiązanie gdyż możemy w łatwy sposób połączyć domofon ze skrzynką pocztową. Głównym atutem tego rozwiązania jest mała przestrzeń, którą potrzebujemy aby wykorzystać do montażu. Przydatne na przykład w wąskich słupkach ogrodzeniowych

skrzynka na listy do wmurowania, nierdzewna skrzynka n alisty

W przypadku takich skrzynek również odradzam tańsze zamienniki z Chin ponieważ jakość rozmowy przez domofon będzie strasznie kiepska a panujące warunki atmosferyczne na przykład w zimie bardzo szybko zniszczą całe urządzenie. Wysokiej jakości produktami może pochwalić się na przykład Polska firma Metal Park z Poznania.

Dziękuję za lekturę i w przypadku pytań służę pomocą

Krzysztof Walewski

sklep@ skrzynkipocztowe24.pl

508-909-500

Przeczytaj poradnik jaką skrzynkę wybrać do zabudowy wielorodzinnej